1o Brown Bag Lunch Seminar: Οι Σχέσεις Ευρωπαϊκής ‘Ενωσης-Μέσης Ανατολής: Προς μια Νέα Ερευνητική Ατζέντα | Ινστιτούτο Διεθνών, Ευρωπαϊκών & Αμυντικών Αναλύσεων

Νέα & Ανακοινώσεις | 16/10/2023

Ο θεσμός του Brown Bag Lunch Seminar ξεκινάει την Πέμπτη 19 Οκτωβρίου 2023 στο Ινστιτούτο Διεθνών Ευρωπαϊκών και Αμυντικών Αναλύσεων του Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Πρόκειται για συναντήσεις όπου εξωτερικοί προσκεκλημένοι, μέλη ΔΕΠ του Τμήματος, υποψήφιοι διδάκτορες, μεταδιδάκτορες παρουσιάζουν πρόσφατα ή εν εξελίξει έργα τους (ερευνητικά project, δημοσιεύσεις κτλ) με σκοπό να λάβουν ανατροφοδότηση από το κοινό, να διαδώσουν τα ερευνητικά τους αποτελέσματα, να ενισχυθεί η ερευνητική κουλτούρα εντός του Τμήματος, η δικτύωση και οι συνεργασίες.

Το πρώτο σεμινάριο θα διεξαχθεί με θέμα: “Οι σχέσεις Ευρωπαϊκής ‘Ενωσης-Μέσης Ανατολής: Προς μια Νέα Ερευνητική Ατζέντα; και ομιλητή τον Αναπληρωτή Καθηγητή στο Πανεπιστήμιο του Άμστερνταμ, Δρ. Δημήτρη Μπούρη. Σκοπός της ομιλίας είναι να  αξιολογήσει τις σχέσεις Ευρωπαϊκής Ένωσης Μέσης Ανατολής. Στο πλαίσιο αυτό το Δρ. Μπούρης θα εξερευνήσει τις αλληλεξαρτήσεις και τις αποκλίσεις στις σχέσεις Ευρωπαϊκής Ένωσης-Μέσης Ανατολής, θα εστιάσει στο τι σημαίνει να τις μελετάς και να τις διδάσκεις, και θα παρουσιάσει την εξέλιξη της ερευνητικής ατζέντας εννοιολογικά, μεθοδολογικά και εμπειρικά. Η ομιλία βασίζεται στο πρόσφατα δημοσιευμένο “Routledge Handbook of EU-Middle East Relations, που επιμελήθηκαν οι Dimitris Bouris, Daniela Huber και Michelle Pace. Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 19 Οκτωβρίου στις 12.00 μμ στην Αίθουσα Τηλεδιάσκεψης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας (1ος Όροφος).

Ο Δρ. Δημήτρης Μπούρης είναι Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Πολιτικών Επιστημών του Πανεπιστημίου του Άμστερνταμ και Κάτοχος της Έδρας Jean MonnetΗ ΕΕ ως Παγκόσμιος Δρων” (ATHENA) και Επισκέπτης Καθηγητής στο Κολέγιο της Ευρώπης (Natolin). Από το 2018 έως το 2022, υπηρέτησε ως Συντονιστής του Δικτύου Jean Monnet EUMENIA για τις Σχέσεις ΕΕ-Μέσης Ανατολής, που περιελάμβανε μέλη από την Ευρώπη και τη Μέση Ανατολή. Η έρευνα του Δρ. Μπούρη επικεντρώνεται στον συνδυασμό των Διεθνών Σχέσεων, των Ευρωπαϊκών Σπουδών και των Σπουδών Μέσης Ανατολής και Βόρειας Αφρικής. Η έρευνά του επικεντρώνεται σε κρίσιμες προοπτικές του ρόλου της Ε.Ε. ως παγκόσμιου δρώντα, καθώς και θέματα που σχετίζονται με τη διεθνή αναγνώριση και τα αμφισβητούμενα κράτη. Έχει δημοσιεύσει επιστημονικά άρθρα, βιβλία και συλλογικούς τόμους σε καταξιωμένα διεθνή επιστημονικά περιοδικά με κριτές και εκδοτικούς οίκους.