Εξωτερική Πολιτική & Donald Trump: Ένας Χρόνος Μετά | Ινστιτούτο Διεθνών, Ευρωπαϊκών & Αμυντικών Αναλύσεων

Εξωτερική Πολιτική & Donald Trump: Ένας Χρόνος Μετά

Νέα & Ανακοινώσεις | 07/03/2018

Το ζήτημα της εξωτερικής πολιτικής των ΗΠΑ στην μετά-Ομπάμα εποχή κυριάρχησε στις συζητήσεις πριν, αλλά κυρίως μετά την εκλογή του Ντόναλντ Τραμπ στη θέση του Πρόεδρου των ΗΠΑ. Το δόγμα του Προέδρου των ΗΠΑ «America First» δίνει νέες διαστάσεις στις σχέσεις των ΗΠΑ με την ΕΕ και τους Ευρωπαίους εταίρους στο ΝΑΤΟ. Σε νέα εποχή φαίνεται όμως να περνούν και οι σχέσεις των ΗΠΑ με τη Ρωσία, την Κίνα, το Ιράν, αλλά και την Τουρκία. Ενώ η εμπλοκή των ΗΠΑ στη Συρία, αλλά και η πολιτική τους απέναντι στην Βόρεια Κορέα εκτός του ότι αποτελούν σχεδόν καθημερινό θέμα στα διεθνή ΜΜΕ, θα καθορίσουν σημαντικές εξελίξεις στο διεθνές σύστημα το προσεχές διάστημα.

Με φόντο τη συμπλήρωση του πρώτου χρόνου του Ντόναλντ Τραμπ στη θέση του Προέδρου των ΗΠΑ ο Καθηγητής του Rhodes College των ΗΠΑ, Νικόλαος Ζαχαριάδης, και ο Καθηγητής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας Ηλίας Κουσκουβέλης συζητούν για την εξωτερική πολιτική των ΗΠΑ, σε εκδήλωση του Ινστιτούτου Διεθνών Ευρωπαϊκών και Αμυντικών Αναλύσεων που πραγματοποιείται την Παρασκευή 9 Μαρτίου στις 18.30 στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας (Αίθουσα Συνεδριάσεων ΔΕΣ ΚΖ 3ος όροφος).